« Úvod | Až se vše usadí... »

Kůň 2012 v Lysé n.Labem


Tak, jelikož jsme už byli fakt udření a taky tak trochu jsem chtěla výlet pojmout jako že k naší perlové svatbě (30let!), tak jsme si udělali čas na celodenní výlet a to i díky naší Verče, která ochotně přijela hlídat zvířenu. Jeli jsme poprvé na výstavu Kůň do Lysé nad Labem. Myslela jsem si, že když je to docela malé výstaviště, že se tam tolik koní ani nevejde a ono to šlo a bylo to fajn. Spousta prodejních stánků, kde jsme mohli utrácet a taky utráceli. No jiní holt oslaví výročí super dovolenou či tak nějak a my jsme utráceli na své koníčky (podsedlovka, vitamíny, čajíčky, funkční prádlo, kloubouky, kartáč, ňamky pro koníky i pro nás, knížka Holky, hurá Texas! od Romany Beránkové - z kurzu u Joea Woltera). Jó , taky jsme si chtěli koupit lepší "Máňu" na dva koně, kterou můžu řídit i já s B řidičákem, no ale prostě ten skoro milionek bez DPH jsme fakt zapomněli doma pod polštářem :-)))

Peruán
Do Lysé jsme po dvouhodinové skoro celé propršelé cestě dorazili po 9. hodině.  Výstava začínala právě v 9 a končila v 18 hodin. Dopoledne probíhala na předvadišti přehlídka mnoha koňských plemen od obrů až po pidi koníky - níže je ofoceno z katalogu. Musím se várit k fotce na čestném prvním místě. Jde o 24 letého Peruána, mj. trojnásobného vítěze Velké pardubické. Vypadal moc pěkně, ale vůbec by člověk neřekl, že takový nenápadný docela malý koníček byl a je takovým velikánem.
dopolední program
Odpolední program byl od 13:30 do 17:00 a fakt stál za to. Většina ukázek byla krátkých, taky jak vměstnat všechny možná plemena se svými specifickými čísly do tak krátké doby, leč byla úžasná. Níže si můžete udělat alespoň trochu představu, co vše se tam dělo. Zde není uvedena jedna ukázka a to jízdní policie z Prahy. To hned tak normální koňák, který zná parkury, dostihy, drezůru, práci ze země..., nevidí! Moc pěkná ukázka včetně dělbuchů a střelby z pistole.
odpolední program
Nevím, kterou ukázku bych nejvíce vyzdvihla, každá měla své kouzlo, nádheru, obtížnost, lehkost provedení, pohodu. Dobrá polovina učínkujících koníků byli samozřejmě hřebci - šlo o ukázku chovatelských úspěchů apod. a až asi na jednoho plňáska dopoledne se všichni chovali naprosto vzorně, maximálně s malým náznakem nějakého projevu nesympatie ke svému kolegovi :-)
Ještě se vrátím na úvod odpoledního programu, kdy na kočáře taženém starokladrubáky se přivezla i 83letá Květa Fialová, která rozdávala jen samou pozitivní energii a přivolala nám všem sluníčko, které vydrželo až do večera. Paní Fialová dekorovala i oba nej koně této výstavy - hřebce norika z píseckého hřebčína a 2letou kobylku minihorse přivezenou z Holandska. Úžasné porovnání velikostí koní, že?
dva nej koně výstavy
V průběhu celé výstavy mohli návštěvníci hlasovat pro sympaťáka výstavy.
Kupony pak byly v neděli slosovány a kromě asi 20 různých cen
(předplatné, krmivo, westernové spony apod.) bylo první cenou letošní
hříbě norika. Tak uvidíme zda nám náhodou nepřijde mail... Když se předváděli koně kinští, tak jsme se rozhodli pro jednu kobylku se jménem Lady Jane Kinská - jednak se nám moc líbila a jednak už jednu Kinskou doma máme. Verča má takové přijmení. Bohužel byla provdána za tu nekoňskou větev rodu Kinských :-((...
Lady Jane Kinská
Snažila jsem se fotit, co to šlo. Spíš by to chtělo na kameru, ale foťák neměl takovou kapacitu a ještě se mi ke konci odpoledne vybil, tak zbytek je brán mobilem a to už takové není (předvadiště také bylo už ve stínu - proto takové tmavé fotky). Nevím, které zase popsat. Zkusím na co si tak v rychlosti vzpomenu.  Skok mini-maxi - bez zhození přelítli 150 cm (to náš Adísek zvládl před léty bez tréninku taky!) a při 160 shodili jen přední břevno. Práce s kánětem - úžasně flegmatičtí koníci. Norici, hřebci při čtverylce se sulkami. Ke konci westernový trail (něco jako naše jízda zručnosti minulý týden, hihi). Nádherné dobové kostýmy a výkony jezdkyň v dámském sedle. Obrovsky rychlé spiny (otočky) quarterů a appaloos a jejich cuttingová práce na umělém telátku. Naprosto v klidu pracující máma kinská při vysoké drezuře a kolem její lítající a vyhazující potomek - letošní klisnička. Další nádherné drezurní ukázky. Práce ve volnosti mladého kováře pana Simandla se dvěma koníky. Snad 2 ukázky mě trochu nenadchly - zbytečně dlouhá snad vtipná? záležitost s odtažením džípu gen. Pattona plzeňskými pivovarskými koňmi - chabá ukázka těžkého tahu, bohužel. A také mě zklamal pan Maťátko se svým snad 10 let starým vystoupením s prací ze země. Můžu říct že tak 80% toho, co předvedl jsem s Baby zvládala s přehledem.

Tož tak. Zde uvádím odkaz na něco přes 130 fotografií, aby i ti, kdo neměli možnost se na místo podívat osobně, nasáli trochu té báječné atmosféry kolem těch nádherných zvířat!
http://4borovice.rajce.idnes.cz/vystava_v_Lyse_Kun_2012


Fakt úžas.Je dobře, že jste takhle rozhodli a vyjeli za koníčkama. Marcela

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se