« Úvod | Robčice 2014 »

Masáž koní

Dornova matoda

Snad je to tak 2 měsíce, kdy se naše kamarádka na face boooku zmínila, že si udělala kurz masáží pro zvířata Dornovo metodou (pro zájemce o info odkaz http://dornovametoda-zvirata.cz/stranka/dornovametoda_zvirata )  a hledá figuranty. Ihned jsem se s našimi koníky a našimi vlastními zády hlásila, i když jsem moc nevěřila tomu, že Kačka přijede za figuranty tak daleko - od Strakonic, asi 80 km. Leč slovo dalo slovo a nakonec Kačka Pultrová, která nám už jednou pomohla Fíka dát do přijatelného fyzického stavu (naučila nás ho rozmasírovat a protahovat) přijela ve smluvený den. Bylo to včera 17.5.2014 a bylo dobře, že to nakonec vyšlo až po návratu z naší dovolené od Berounky. Proč? Protože kluci, zvyklí na běhání pouze po rovinách, dostali v těch kopcích dost zabrat a ještě jim nepřidala ta 4 hodiny dlouhá cesta Máňou.
S přítelem Petrem a kamarádkou Hankou (která se o metodu také zajímá) přijeli ve 12:30. Dali jsme si oběd, kafíčko se zákusky a šlo se "pracovat" na pacientech. Ještě že máme prokoně venku přístřešek. Tam se v tom dešti mohlo být v klidu. Jen Falka, který čekal v kruhovce v pořadí jsme zakryli dekou, aby nebyl celý mokrý. To se pak hůř masíruje.
První šel tedy na řadu Fík. Katka zjistila, jak je celý hrozně bolavý. O to víc mě to překvapilo, když vím, s jakou chutí běhá, závodí, dělá blbůstky. Je to prostě srdcař! Ano, věděla jsem již poslední den dovolené, že toho mají z kopců plné zuby a jsou ztuhlí, ale nemyslela jsem si, že až tak. Fíček má problém snad všude, kam se na něm šáhne. Lokty, posunutá prsní kost, "přilepená" nepohyblivá lopatka, tedy obě, první dva obratle za lebkou (atlas a axis) zablokované, hlavní problém, o kterém jsme ale věděli už po jeho koupi - bederní a křížová páteř - tam včera dostal i baňky na uvolnění svalstva a obratlů. Kyčle, kolena a nevím, co ještě. Takže budeme muset třeba čistění a tedy i masáži věnovat minimálně půl hodiny denně, abychom rozmasírovávali zatuhlé svaly a učinili je opět aktivními. Bude to dlouhý proces. Když jsme kupovali sedlo, koupili jsme tehdy největší komoru, jaká byla k mání a mysleli jsme si, že už větší není. Zřejmě doplnili sortiment a tak nemusíme kupovat jiné, lépe padnoucí sedlo, ale jen tu ještě větší komoru, která na lopatku a okolí neznatelného kohoutku nebude tak tlačit. Už jsem uvažovala, že budeme muset koupit westernové sedlo i pro Fíka, protože to tolik netlačí na oblast lopatky jako anglické. Také jsme opět dostali doporučeno koníky zhubnout. No, budou to nervy, ale musíme to nějak ošéfovat - ráno seno, hodinku na zelené, pak zase na bláto, hodinku zelené, pak zase možnost sena a zavřít.
Falko je taky zatuhlý, ale není na tom zdaleka tak špatně jako Fík. Má přetížený předek a z toho pramenící zatuhlé lopatky a něco s kopytní kostí, křupající kolena, kyčle. Přes to, že nebyl tolik bolavý, byl mnohem neochotnější ke spolupráci, pořád měl plno keců.
Kačka nám pošle mailem přepsané celé vyšetření a co s tím provádět. Dostali jsme instrukce, co a jak masírovat. Musíme je tak nechat minimálně týden. Také mě potvrdila, to co říkám, že na koně se má nastupovat třeba ze židličky, protože jinak se jim hrozně ku... ničí páteř. A žádné ježdění bez sedel (tlak na jedno místo páteře)! To tu píšu hlavně kvůli našim děvčatům, co k nám chodí jezdit a myslí si, že ze sudu či studny natupujeme jen z pohodlnosti. Ano taky, ale šetříme i koňskou páteř. Čeká mě tedy i instruktáž děvčat, jak při čistění ještě víc koníky rozmasírovat.
Po té byla ještě Katka tak hodná, že se pověnovala i stařečkovi Azíkovi - křížová páteř a kyčle. Také přišla na to, že na pravém oku má šedý zákal. No, věk už na to Bohužel má.
Po té asi tak dvouhodinové Katčině práci jsme si ještě dali čaj či kávu s občerstvením a pracovní návštěva (tentokrát bez honoráře, jen jsme poskytli figuranty - děkujeme Kačko!) odjela domů na farmu Mefisto - pro zájemce kontakt zde: http://www.farmamefisto.cz/Farma_Mefisto/Vitejte.html
Ještě nezbytný odkaz na pár fotografií z Fíčkova ošetření:
http://4borovice.rajce.idnes.cz/Masaz_koni

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se