« Úvod | Až se vše usadí... »

Výlet naší Fanči


To se mi zase něco povedlo!!!


V neděli 3.6.2007 jsem ráno vyvenčila, směrem na naší zjara osetou louku, hafíky, nakrmila oře a šla je odvézt přes silnici na prozatímní pastvu - pronajatou louku jednoho ze sousedů. Když jsem se vrátila, zjistila jsem, že jsem zapomněla zavřít vrata na louku. No a pejsci nikde. Běžela jsem, volala, ale marně. Ani bych je neviděla, protože pole byla vzrostlá. Vrata jsem nechala otevřená, aby se lotři mohli vrátit, až se nabaží svobody.


Dopoledne začalo dost silně pršet. To jsem začala propadat panice, protože v tom dešti raz-dva ztratí stopu. Vůbec to tu neznají - bydleli jsme tu teprve měsíc! Volala jsem na místní služebnu policie, abych ohlásila zaběhnuté psy a případné možné problémy... Je to ovšem vůbec nezajímalo, jen z donucení řekli, že tedy o tom ví a možná by dali vědět. Hrozný přístup. To jsem z bývalého bydliště neznala, tam se snažili rajon objet a hledat. Městská policie se mi pak omluvila, že státní jim informaci vůbec nepředala. Také jsem to hlásila místnímu mysliveckému svazu.


Kupodivu, i když Fany byla dobrou stopařkou, v poledne se vrátil Azík, mokrý jak slepice, ale ona nikde.


Objížděli jsme rozlehlá okolní pole. Sousedovic Míše jsem poskytla fotku Fanči. Vyrobila inzeráty k vylepení po okolních vesnicích. Já jsem v úterý z práce, za silné podpory spolupracovníků, mohla napsat inzeráty s prosbou o pomoc na webové stránky všech možných dostupných okolních vesnic s tím, že byla naposledy spatřena 4.6. ráno v polích u vesnice Řípec (tj. asi 10 km severovýchodně od domova s přechodem přes E55!). Jelikož hlášku jsme dostali asi hodinu a půl po a okamžitě jsme tam jeli, volali, už byla dávno někdě jinde. V úterý Jarda znovu objížděl všechny možné lokality a nic. Již jsme přestali doufat, že Fanynku ještě někdy uvidíme.


Ve středu kolem poledne mě v práci v Praze zazvonil telefon - na druhé straně nějaký pan veterinář a že podle fotky a popisu má asi před sebou naší fenu. Nebyla jsem schopná pořádně mluvit, ale vyptala jsem se na podrobnosti a kde jí najdeme. Pravil, že v Bošilci (tj. pro změnu asi 8 km jihovýchodně od nás - musela tedy přeběhnout celé Veselí n.L....), to jsem vůbec neměla páru, kde to je (v kraji měsíc i s cestou...). Nechala jsem si tedy popsat cestu a okamžitě volala Jardovi. Ten naštěstí neměl směnu, takže mohl ihned vyrazit. Nemohla jsem se dočkat, až mi zavolá zpět. Jenže pořád nic, zkusila jsem to tedy sama. Zapomněl - samou radostí.


Časem, při kávičce u nich na terase a předání malých dárků (neb peníze odmítli, nechali jsme jim u nás v keramice zhotovit hrnky s portrétem Fany) jsme se od nálezců dozvěděli, jak to všechno bylo. Ve středu ráno vyšli z domu ven a na zápraží (neměli oplocený barák) jim ležela a vrčela. Přesto, když viděli, jak je vyhublá snažili se jí dát granulky a chléb. To snědla bez keců, ale pak zase vrčela a nenechala na sebe šáhnout. Naštěstí fakt vycítila, že je u dobrých lidí a snažila se u nich zůstat. Když chtěla přesto jít dál a slečna na ní zavolala, vrátila se. Majitelé domu museli svého psa zavřít do garáže, aby nedošlo ke konfliktům. A teď si představte, volali na jejich příslušnou policii, tj. do Ševětína a ti jim řekli, že dokud pes někoho nepokouše, že je to nezajímá. Volali tedy svého starostu a veterináře. Tak se vlastně dozvěděli o našem inzerátu a mohlo jít vše ráz na ráz. Telefon mě - čekání na pravděpodobného páníčka - radost z dobrého konce. Prý jak už z dálky slyšela přijíždět auto, začla pobíhat a páníčka radostně přivítala, i když moc elánu po tom výletu neměla. Byla tak hubená, že bylo zřejmé, že se jí ani nepodařilo si něco ulovit k snědku.


Ještě jsme se asi po 14 dnech dozvěděli od jednoho místního, že ji měl u bošileckého rybníka na mušce. Byl s otcem na čekané, nejdříve si mysleli, že je to lovná zvěř, pak zjistili, že pes a naštěstí jim rozum velel, když pes nehoní zvěř, tak nestřílet. Jinak by se Fanyna opravdu už nevrátila.


Škoda, že tento výlet přežila jen o 9 měsíců - viz Psí životopisy.

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se