« Úvod | Až se vše usadí... »

Horsemanship III v Oldřiši


S kamarádkou Petrou jsme se rozhodli, že nám vůbec neuškodí zopakovat si některé věci a určitě pochytit nové. 30.5. Vašík Bořánek pořádal kurz trojku (navazoval na jedničku a dvoujku předchozích dvou víkendů) - přihlásili jsme se a včera kolem 9. ranní vyrazili. Při odjezdu z domu ještě nepršelo, ale v Hradci už to začalo a nedalo to pokoj celý den. Jen oběd na dvoře Ranche 28 byl "suchý". Odpoledne nastal takový slejvák, že ani deštníky nepomáhaly a tlukot kapek do deštníků přehlušoval i již zesílenou hlasitost Vašíkova mikrofonu! I přes takovou nepřízeň počasí se kurzu zúčastnilo 33 nadšenců.


Před zahájením jsme zravidovali Bořánkovic hospodářství - psa, kocoura, králíky a samozřejmě spoustu krásných koníků na již dobře zakořeněných a velkých pastvinách. Hlavně jsme se těšili na hříbátko, které se narodilo 28.5 přímo na pastvinách. Appa kobylka zatím nemá jméno (čeká se na Barušku, až se vrátí z cuttingového výcviku ze Států - po předešlých jménech Tymián, Bazalka a Pažitka to určitě zase bude nějaká bylinka). Docela jsem se musela pousmát - své koně nechávám v dešti tak půl dne a pak je dám schout do stájí, ale tahle "Bylinka" si klidně běhala i spala v takových podmínkách, jako by se nechumelilo. Nějak to s tou péčí přeháním, co?


2 denní appa kobylka zatím beze jména s arabskou maminkou Hadijou


Vašík krátce zopakoval důležité body, zásady práce ze země - co vybudovat nejdřív, do čeho se pustit následně, s jakými pomůckami - vysvětlil mj. i používání různě silných vodítek (otěží), zpočátku silné=větší autorita, postupně ubírat třeba až na 12mm=menší autorita=kůň ocení i takové přidání na volnosti! Po teoretickém opakování přivedl appa valáška (donedávna hřebce) Oriona, který týden nepracoval a tak zvláště po nasedlání otevřeně projevoval svůj názor pěknými kozelci, což je dobře, když si to vše vypovídá a vysvětlí ještě v této fázi - bez jezdce! Důležitost opohybování koně na vodítku se sedlem a kladení mu otázek, uvolnění před nasednutím i bezprostředně po něm. V průběhu celého kurzu jsme viděli, jak je opravdu důležitá pauza a pocit bezpečí.


znatelné uvolnění obou aktérů - pauza je pauza


Bez toho se nic neobejde - další pokrok ve výcviku by nebyl možný bez problémů. V návaznosti se probírali důležitosti jako "rytmus", "ruka", "holeň" a "couvání", jak vše správně použít - správná řeč těla (jeho poloha, postavení), použití tlaku v rytmu a zvýšení tlaku, následné okamžité uvolnění. Vysvětlena důležitost "posazení koně na zadek", tzn. dosažení podsazení a k čemu je to dobré. Jak naučit koně "bez brzd" zastavovat atd. atd. Abych nezapomněla - odpoledne se nám pro změnu předvedl bráška Oriona Bukefalos, zkráceně Bukvice :-) a měli jsme možnost posoudit rozdílnost nejen chování, ale i možností různého fyzického rámce koně.


Spoustu věcí jsem si opravdu znovu osvěžila, ujistila se v tom, co dělám dobře a bohužel i špatně a hodně věcí člověku docvakne, když to vidí v praxi. Škoda, že nemohu hned do sedla, abych to vyzkoušela - až páni doktoři dovolí... :-(((


V průběhu oběda a chvíli ještě po oficiální části kurzu se na dvoře statku povídalo o všem možném - sedla a sedláři, plány do budoucna, dovysvětlení toho, co nám nedocvaklo a mj. došlo i na Bolka Polívku. Vašík u něho v Olšanech dělá kurzy a Bolek přijel na výcvik i do Oldřiše minulý týden. Je to prý bezvadný a na koně šikovný chlápek, kterého někdy už unavuje popularita a je rád, když může "vypnout" a být bez zvědavých očí a fotoaparátů jen tak ve špinavých teplácích někde na louce, u koní, sekat trávu, skládat ohrady - pomohl Vašíkovi s ohradami pro telátka a tak. Prostě pohodička...


Domů jsem odjížděli celí mokří a prokřehlí (slivovici nabízenou Vaškem jsem si dát nemohla - řidič, ten tvrdý chleba má ...), ale plni nových informací, inspirace a odhodlání. Uvidíme v praxi. Cestou jsme se stavili nakrmit Petry Corouška (koníka) a ještě na parkovišti před její bytovkou jsme si něco vysvětlovali - já dělala koně a ukazovala jsem jí jak funguje v půlobratech střídavý tlak na předek a na zadek. Jestli někdo koukal, tak si něco myslel... ale nám to neva!

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se