« Úvod | Až se vše usadí... »

Mezi kapkami deště...

... ach to počasí!


Tak jsme si nějak zvykli, no, nic jiného totiž nezbývá, že každý den minimálně jednou lije, pokud to tedy není celý den v kuse.


Začátkem května jsme si ale mysleli, že ani nevyroste tráva na seno, protože to zase bylo sucho. Říkali jsme si: „Ještě, že nám zbylo z loňska 17 balíků!“ Přesto jsme pilně stavěli přístřešek na seno, kam by se mohlo tak 20 balíků vejít.


to není v Riu - Ježíš nad Svinamijak Ježíš v Riu :-)))


Zvládli jsme to, my tesaři a pokrývači samouci za měsíc, takže k 1.6. klidně seno mohlo být (loni bylo 16.6.08), ale ten nahoře tomu chtěl jinak. Dnes, co píši tento článek, je 15.7. a seno nikde (no už je 4 dny posekané a jestli to ještě jeden den vydrží bez deště, tak snad....)


Koncem června jsme si mohli říct, že máme soukromý rybník. Skoro celá pastvina pod vodou, takže se koníci pouštěli hlavně dozadu na už starý letitý trávník u sousedů, který se tolik neponičil. Vedle kruhovky byla hluboká velká louže,


soukromý rybník U Kruhovky


z které měla velkou radost hlavně naše reinkarnovaná kachna – Bejbinka – byla pěkně od bahýnka, jak kopala nohama do vody. Teď je louže tak čtvrtinová, zato je z ní líheň komárů :-((((  Musíme se ale pochválit, jak jsme dobře postavili kruhovku. Tam voda nebyla, tedy až na to místo u té velké louže, tam to trochu čvachtalo, ale žádné louže, prostě drenáž se nám povedla!


Objevili jsme „Ameriku“ – až Jarda spotřebuje betonářský písek na plotové kuny, budeme muset jednu sklápěčku dovézt pro koníky. Jindy už by byl Áda jedna celistvá blátivá koule, ale takto se všichni chodí válet do písku,


Baby se rochní v písku


moc se jim to líbí a jsou docela čistí – sice z běloušů jsou žluťáci, ale pořád lepší než bahňáci.


Stále jsem nemohla na kůň a tak jsme se snažili pilovat některé věci ze země – obraty, couvání, ustupování – to nám pořád moc nejde, ale dost času, ne?! Taky si kopeme s míčem. Nejlíp to jde Bejbě i Ami si za míčem chodí a o něho můžu míč driblovat, různě přehazovat, koulet a ani se nehne. Starý pán Adulárek o míč velký zájem nejeví, ale když už to musí být a má projít úzkou agility dráhou, tak ho holt odkopne.


kop kop 


Jednou se také Jarda uvolil, že vezmeme koně do rybníka. Jak bylo chladněji, voda byla stále čistá. Kupodivu do vody šel první Áda, pak se šel popásat stranou a Bejbka začala řádit, šla jsem s ní v teplácích a v botech do vody nad kolena (moje), ale stejně jsem od ní byla mokrá celá. Amigo na ní chvíli koukal a začal to zkoušet také. Jarda tedy chytil Ádu a Ami šel do vody na volno, pěkně až břicho si namočil a zjistil, že je to fajn. Bohužel jsme si to už nezopakovali, protože po týdnu většího tepla byl už rybník plný sinic a zapáchající. Ach jo, škoda!


Začala jsem je všechny 3 brát často do kruhovky společně, aby si zvykli, hlavně Amigo si pozici vysvětluje s Ádou, jak budou případně chodit na vyjížďkách. Vedoucí je jasný, spíš jasná – Baby si místo vpředu tvrdě drží.


a všichni cvalem šup přes kavaletu


A tak si vše ujasňujeme, prohlubujeme a často nic neděláme, protože už mě to taky někdy nebaví, už bych chtěla do sedla. Chodím za koníky na pastvinu, sednu si, nic nedělám, čekám až přijdou, či ne a zase po chvíli odejdu. Ono je pak práce víc těší. Také jak je chodím pravidelně zavírat, krmit, trénovat, tak např. na stejné zapískání večer přijdou z pastviny domů a čekají, co dobrého dostanou, loupežníci.


Teď je začínám litovat, protože se objevilo tolik ovádů a komárů... chudáci lidé po povodni, tam to teprve musí být hrozné. Zatím jsem koníky stříkala bylinkovým výluhem (levandule, eukalypt a řebříček), proti mouchám a troše komárů to stačilo – dokonce Amigovi to děsně voní a také chutná.


to to voní


Ale teď jsem si objednala jiný profi prostředek, tak jim to snad trochu uleví. I když dnes jsem zrovna u Bořánků v návštěvní knize četla, že to – útěk koní před hmyzem – bere jako dobré pohybování koníků, přirozený pohyb, který dobře přispěje k nasvalení. Taky jedna pravda a docela logická, ale mě je jich stejně líto...


 


Pár dalších fotek je opět v galerii letošního roku.

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se