« Úvod | Až se vše usadí... »

Další z řady kurzů


Jelikož jsem před časem usoudila, že mám horsemanshipovský informační absťák, rozhodla jsem se to napravit. Mé rozhodnutí bylo podpořeno i tím, že se Jarda dostal ve svém ježdění trochu dál a potřeboval některé věci fakt vidět a vyložit od profíka a to od takového jako je Vašík Bořánků. Neváhala jsem tedy ani minutu, když mě přes mail oslovila jedna paní, která asi před 2 lety hledala ustájení pro svoji problémovou kobylku mj. i u nás. Martina, tak se ta paní - dnes již další z řady koňařských kamarádek - jmenuje, bydlí dokonce asi 5 km od nás, a to v Žíšově. Domluvili jsme se a přihlásili se i s Jardou na kurz horsemanshipu III. Já jsem na něj jela již potřetí (proto jsem s sebou ani nevzala foťák), ale z předešlých zkušeností vím, že vždy! mi něco jiného "docvakne", to, co jsem posledně nevnímala buď z přehršle informací nebo z nedostatečně znalosti souvisejících věcí. Proto plně chápu, že Jarda, který ještě jako naprostý nejezdec tenkrát u nás u Rokycan absolvující I. a II. právě s Vaškem, měl již ke konci této III. na Ranči 28 hlavu jak pátrací balon. To ale trochu předbíhám děj.


V sobotu 11.7. v 9:00 jsme u žíšovské hospody naložili Martinu. Po příjezdu do Oldřiše jsme si k jízdárně odnesli deku a slunečník, neb bylo zase asi hrůzných 35 stupňů! Udělali jsme dobře, jinak bychom asi nepřežili. (Nechápu Vaška, jak to tam vydržel v riflích, košili a kšiltovce skoro celý den - koníky měl dopoledne a odpoledne jiného!). Pak jsme se vrátili na dvůr, abychom splnili povinnost zaplacení kurzovného. Při té příležitosti jsme si prohlídli i novou knihu, která pojednávala o zážitcích z cesty za horsemany USA. Jistě by byla zábavná, ale ušetřené penízky raději věnuji na nové DVD Martina Blacka s překladem Barušky Bořánkové o fylozofii obsedání koní a navazujích záležitostech.


V 10 hodin vyrazili Vašek a jeho oblíbenec valášek appa do jízdárny. To, co nám vše ukazovali jak spolu, tak odpoledne s mladou kobylkou ze států (nádherná tuším quoterka blískající se ryzka) nemá smysl popisovat. Jen bych chtěla říct, že se Vašek strašně změnil - k lepšímu! Byl to zase takový "klučina" jako před pár lety tam u nás v Kameňáku na naší pronajaté louce. Zdálo se mi totiž, a nejen mě, že měl pak a ještě před rokem takové trochu více arogantní vystupování a nechtělo se mu znovu vše tolik vysvětlovat. Teď je to zase on. Skvělý, více pohodový, polopatičtěji vysvětlující (pro nás blbce), jež v sobě opět našel tolik v této branži potřebnou pokoru. Jeho a Barušky studijní pobyty ve státech mu evidentně svědčí. Škoda ale, že tím pádem má míň času na nás tady. O to však kvalitněji.


Proto jsem se i já, jezdecký neználek, osmělila vznést před celým fórem několik dotazů. Dokonce i Jarek se ptal. Byli jsme asi jedni z pár nejaktivnějších diváků. Škoda, že dovézt koně tam by mne stálo o 2 tisíce více. Proto jen "diváci". Ach jo. Ten strom penízovník stále neroste a neroste...


Můj záměr v účelu zúčastnění se na tom kurzu byl však splněn. Ne že bych chtěla, aby se můj manžel vznášel někde v oblacích a ulítl mi (tím mám na mysli tu balónovitou hlavu). Právě naopak. Jarek nad tím neustále přemýšlí. Já např. vařím a on přijde a začne se z ničeho nic ptát a ujišťovat, jak že je to s tou pomůckou rukou a holení, co následuje a tak. Moc ráda jsem slyšela od Vaška spoustu známých slov a utvrdila jsem se o tom, že Jardovi nekecám, když ho něco učím a pokouším se mu to vysvětli. Také jsem ale zjistila, že spousta věcí sklouzne trochu někam jinam a člověk si ani neuvědomuje, jaké dělá kraviny - chyby. Pak nám mají ti koníčkové rozumět, co po nich chceme. Oni se třeba snaží a nakonec to jde, ale ono je k tomu mnohem jednodušší cesta a to je právě to "docvaknutí" určitých záležitostí a poťouchlostí jak Vašek s oblibou říká. Je důležité pořadí pomůcek, které se snažíme při ježdění dávat - při provádění obratů, zastavování, couvání. Špatným pořadím či horším provedením se pak stáváme nečitelnými a vůbec se nedivím, že je někdy Bejbka či Amoš ztracení. Dovezli jsme si pár cvičeníček k odstranění chyb, které jsme napáchali a ještě páchat budem. Ale - z chyb se člověk učí, stejně tak jako to zvířátko.

ahoj, už jsme si dlouho nepsali, nevím jestli si vzpomeneš na "bábovkovou aféru"..... Kdyby si chtěla, knížku jsme si koupila a mohu ti ji zdarma půčit....je to docela sranda. držím moc palce,mě čeká příští rok obsedání hřebečka - asi ho svěřím Bořánkům.

No to je fakt dobrý....všichni se zdokonalujete,jen mě je líto koníka v tomto vedru-(dnes 42 stupnů) rajtovat.Tak se jen plácáme.To budu u nás- až přijede Vašek v srpnu- asi jediná za blbce. Ale stejně se těším.

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se