« Úvod | Až se vše usadí... »

Kurz s Martinem Blackem


logo Patriot


„Jeden z největších amerických horsemanů poprvé v Česku na kurzu.“, tak znělo sdělení na Bořánkovic stránkách k významnému výcvikovému srpnovému víkendu. Měla jsem to štěstí, že domácí kasička to dovolila a že jsem se mohla zúčastnit, i když jen jako divák. Náplň programu zněla velice slibně a bylo to to, co zajímá asi každého „z naší branže“:


·         Obsedání mladých koní - vysvětlení filosofie a praktická ukázka práce ze země při obsedání koní, první nasednutí, principy a postupy při první práci ze sedla


·         Základní jezdecký horsemanship - základní filosofie jezdeckého tréninku, rovnováha a sed, pomůcky, základní jezdecké manévry, řešení konkrétních problémů


Vašek kameramanem


Do Plástovic u Českých Budějovic na ranč Patriot jsem vyrazila dne 21. a 22.8.2010 spolu s kamarádkou Petrou. Do perfektní haly jsme se dostali na 9. hodinu. Po doladění zvukotechniky atd. (celý program bylo povoleno natáčet na jednu oficiální kameru obsluhovanou P. Dobešem, popř. Vaškem Bořánkem – snad se podaří tento záznam vydat na DVD!) byl program zahájen něco málo před půl desátou. Barunka Bořánková, která po celou dobu fungovala jako skvělá tlumočnice, představila Martina Blacka – charismatického sympaťáka na první pohled, který vyzařoval naprostý klid a pohodu. Již na tomto místě musím uvést jeho slova, která jsem si vypůjčila z Bořánkovic stránek:


 „Ať má práce funguje nebo ne, musí být nějaký důvod proč tomu tak je.“  Nejdůležitější je pochopit a rozpoznat důvody, proč a jak kůň reagoval, bez ohledu na to zda pozitivně nebo negativně. Až budeme schopní přesně identifikovat problém a příčinu, budeme  moci zabránit problému dříve než vznikl. Nehledejte řešení, ale příčinu. Snadná řešení přinášejí slávu a zisk takzvaným trenérům. Je to však kůň , který zaplatí daň. Pokud neodstraníte příčinu, problém setrvá. Koňská paměť je neuvěřitelná a skládá se z dobrých i špatných dojmů v minulosti. Své rozhodování kůň zakládá na přítomné situaci, pudu sebezáchovy a na minulých zkušenostech. Jinými slovy, kůň sleduje situaci, získává z ní dojem a dělá rozhodnutí na základě minulých zkušeností. Oproti člověku, který zvažuje a experimentuje s různými možnostmi a vyhledává výzvy a rizika.“


V tomto duchu se celou dobu nejen choval, ale samozřejmě podával vysvětlení, proč a jak a v jeho podání se vše zdálo tak jednoduché, naprosto přirozené. Bodejť ne! Vždyť tento muž ve svém životě obsedl asi 10 tisíc koní!!!


zvykání na podbřišník


K obsednutí měl připravené 3 kobylky, které měly každá samozřejmě naprosto jinou náturu (ač dvě z nich, 2leté appy z chovu pořádajících Bořánků, měly stejného tatínka TT Mighty Juniora Ester Weberové – jedna byla z maminky Jahody – Pažitka a druhá z maminky Jitřenky – Bazalka.) Všechny 3 však vyrůstaly pouze na pastvinách a měly zkušenosti jen se základními věcmi – podání nějakého krmení, občasné! vedení na vodítku a vystrouhání kopýtek.


poprvé něco na hřbetě


 


první pohyb se sedlem


poprvé člověk na hřbetě


Pažitka byla zřejmě méně důvěřivá, s menším sebevědomím (alespoň dle mne) a proto byla více vyklepaná a trvalo malinko déle, než si vše ujasnila. Zjistila jsem (podle časů na fotografiích), že od prvního kontaktu s Martinem k jeho nasednutí a provedení prvních cvičeníček již ze sedla uběhlo pouze 65 minut!!! bez jakéhokoliv odporu k sedlu, k jezdci... U Bazalky čas k prvnímu osedlání – 30 minut!!! Z časových důvodu k pokročení v programu se její první nasednutí jezdcem odložilo na neděli.


jezdecká část kurzu


Po té  došlo na ty šťastnější (myslím, že 7 jezdců), kteří tu měli své koníky a mohli si vše vyzkoušet pod vedením toho nejzkušenějšího. Velký přínos to mělo i pro nás čumily, kteří akorát tak mohli kritizovat, jak by to udělali oni líp a tak. Vždyť to určitě znáte. Samozřejmě vše v dobrém a že jsme si odvahy a výkonů aktérů na kolbišti velice vážili. Nejen na ně, ale tedy i na nás se začali hrnout staronové či naprosto nové informace zásadního významu jako např.: jak „vychytat“ správnou polohu rukou, kam patří váha našeho těla při jednotlivých manévrech, abychom ten manévr koníkovi vůbec umožnili vykonat bez potíží, která ruka je levá (někdo už měl levé obě...), která pravá, kde se nachází naše rameno, kde rameno koně, co se při tom všem děje, jak toho dosáhnout, a to správné načasování – jak je neskutečně důležité, jak je složité a přitom jednoduché a logické dosáhnout bezproblémového couvání a jiných pohybů, co holeně, rozdělení cvičení do malých úspěšných a přesných krůčků atd. atd. atd. Nejhorší snad bylo ne dorozumět se s koněm, ale dorozumět se s lidmi. Jakmile pochopil jezdec, co se vlastně po něm chce, co má kam přiložit, kde co povolit, pro koníka už to byla brnkačka.


Druhý den se pokročilo ve výcviku Pažitky a Bazalky a byla obsednutá 3. kobylka (také dvouletá, ale jména atd. neznám). Tato vyvolávala úžas zcela u všech. Naprosto pohodová, kterou absolutně nic nerozhodilo a reagovala prostě neuvěřitelně. Mladému hošíkovi, jejímu majitelovi, jsme ze srdce všichni záviděli. Tato kobča byla obsednuta včetně „zasetí semínek“ všech základních jezdeckých záležitostí (pohyb vpřed, vzad, pohyby stranové a všechny přechody mezi tím) do 30 minut!


první nasednutí


Oba dny vždy na konci probíhal blok otázek a odpovědí, kde se řešili obecné i specifické problémy.


diskuse


Pravda, za ty dva dny jsme prošli „jen“ mateřskou školkou na zemi a v sedle, ale pro, troufnu si říct všechny účastníky, to byl kus univerzity. Vše bylo protkáno obrovským pochopením pro ty naše čtyřnohé miláčky, snad jsme se naučili vnímat, jak jemní a citliví koně jsou a co nás čeká práce. Ne na koních, ale na nás samotných, protože my se máme od nich co učit.


Závěrem si dovolím i na tomto místě poděkovat především organizátorům toho všeho, což jsou manželé Bořánkovi (+ jejich nejbližší kamarádi, popř. sponzoři). Bez nich by se k nám Martin nikdy nedostal. Pokud by byl zájem, zde je kontakt ještě na Martinovy stránky


http://www.martinblack.net/  .


podpis MB na obalu jeho DVD 


Neodpustím si ještě malou poznámku: Mě čeká hrůzná práce nejen na sobě samé, ale ve spolupráci s Bejbou a Amigem musíme vše vysvětlit Jarkovi a to bude makačka. :-)))) Nechť manžel promine. Budu mít však ještě jednoho skvělého pomocníka – DVD Martin Blacka s jeho podpisem :-) !

Teda, Ivuš, smekám nad tvou rychlostí s vytvořením článku :-) A přidám se k vychválení báječné víkendové akce :-) Ať se ti daří vše vyzkoušet s vašimi koníky a hlavně příští víkend... :-) Dík za společnost na kurzu, těším se na jakýkoliv další!!

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se