« Úvod | Až se vše usadí... »

Víkend s návštěvou


k uvítání návštěvy


Tak takto běželi všichni uvítat naši dlouho domlouvanou a konečně realizovanou (po 11 měsících) návštěvu - přijeli k nám naši velcí a milí přátelé z Plzně - Michálci, a to v plném počtu 5 lidiček. Po super obědě, který si návštěva přivezla (ostatní si vemte příklad, jo :-))) - králík na zelenině byl mňamka!) a když všem trochu slehlo, jsme vyrazili ven. Bylo sice dost větrno a měla jsem obavy z koníků, jak zvládnou nápory větru a tak početnou skupinu lidí kolem a na svých hřbetech.


Po "předletové přípravě" jsem přidělila koníky první části jezdců - Kačenka, jako již "ostřílený" jezdec (pár hodin na borské jízdárně v Plzni je přeci jen znát) "vyfasovala" Bejbku, nejtěžší účastník zájezdu Velký Jára - Amiga a Janička, která tvrdila, že vůbec jezdit nechce a že tedy fakt ne - spolehlivého Fíka (nakonec byla šťastná, že mnou byla nekompromisně k nasednutí - vysazení na oře donucena).


nachystáno k vyjížďce


Dle předpokladu byla Baby trochu aktivnější, ale po počátečním rychlejším tempu - proto takhle vedla čelo našeho lotu, se zklidnila a bylo vše v pohodě.


Baby s Kačkou v čele


Pravda, pro jistotu jsem jí také vzala na vodítko. Nechceme přeci nějaké úrazy, ne?!


karavana


Jak vidíte na fotce po návratu z "vyjížďky", equipa se nám trochu změnila - Amiga měl Tomáš a jeho brácha Honza (nejvyšší jezdec na nejmenším koni - docela komické, ale šlo jim to spolu), Kačenka (Honzova novomanželka) zůstala na Bejbě.


šťastný návrat


První oběti našeho koňomilného víkendu nenechaly na sebe dlouho čekat. Zde se nám povaluje sedlo a vedle něho Ami.


sundal sedlo a umřel


Po něco málo teoretického vysvětlování laické veřejnosti, jak že fungují principi horsemanshipu, tlaky jako žádost a uvolnění jako pochvala, nutná gymnastika s koníky, jsem si neodpustila ukázku, na jak neznatelné pobídky umí Baby reagovat, jak se dá lehce vést a ohnout. Myslím si, že s prací, která je vidět na této fotografii by byl spokojený i Vašík Bořánků (doufám). Já tedy spokojená jsem a kočička Bejbka taky.


ukázka snad super práce na kruhu


... i když nevím nevím, jen byla propuštěna z "práce" zatím skoro čistě bílá, byla druhou upadnuvší (panebože, snad je ten přechodník dobře) obětí sobotního ježdění a k tomu do blátíčka, takže z ní byla taková appaloosa v negativu :-))


druhá mrtvola


Jelikož se meteorologům nevyplnila nedělní předpověď na désť (pršelo jen v noci), vyrazili jsme na koníky už dopoledne - radši, co kdyby ten déšť... a to v osvědčené sestavě.


"už mě koně vyvádějí"


Fík s HonzouAmigo s TomášekBaby s Kačkou


Tantokrát jsme se rozhodli, tedy já jsem se rozhodla, haha, pro "jízdárenskou práci". Říkala jsem si, že je vypustím do naší improvizované ohražené jízdárny a děj se vůle Boží. Měla jsem trochu obavy, jak všichni 3 koníci, kteří ještě takhle na jízdárně pohromadě nebyli, vše zvládnou a k tomu s amatérskými jezdci. Ale vítr nefičel, to bylo velké plus, vládla všeobecně pohodová nálada, tak se to snad přeneslo i na koníky a šlo to. Aby koňským hřbetům nebylo příliš ubližováno (a taky pro své pohodlíčko, že taťko?!), již před časem Jarek vytvořil "nástupní ostrůvek" z upravené palety.


z nástupního ostrůvku


Po počátečních úpravách výstroje a lehkého chaosu na jízdárně jsem se snažila vysvětli zásady, či názvosloví, alespoň co to je jezdit na pravou a nebo na levou ruku, snažit se dodržovat rozestupy, důležitou věc - jako kde jsou brzdy a jak zatočit. Proč nekopat do koní a nebrat je silou za hubu.


počáteční chaos na jízdárně


Kupodivu to jezdci docela pochopili a koníci si až tak nedělali, co chtěli, tak si myslím, že to bylo příjemné pro všechny strany. Po pravdě - pro oře o něco míň, přeci jen pobídky a pomůcky nemohly být tak přesné, jak jsou zvyklí..., ale zvládali to.


haflingáři


Bejbka občas zrychlovala nebo se jí něco nelíbilo, ale nakonec si na sebe zvykly, holky jedny šikovný, a začalo se jim dařit pěkně klusat a dělat kroužky.


Kačka si už s Baby rozuměla


Honza si snad poprvé v životě zacválal a to díky tomu, že Fík udělal sám asi 3 cvalové skoky, tak jsme si řekli, že to prubnem chtěně. Poprvé se Honza lekl a chňapl po otěžích, takže ze cvalu nic moc nebylo. Po vysvětlení, že nesmí do těch otěží šahat a nechat ruce v klidu, se to krásně povedlo a obcválali skoro celou jízdárnu!


Honza cválal!


Kačka s Bejbkou jezdili v podstatě samostatně a něco tam kutily, kluci to za dozoru zvládali taky dobře. Tomáš zkoušel i obraty!


snaha lektora


Velký Jára projevil přání též se ještě povozit. Jak je vidět, náš cirgusák Ami opět nezklamal a předvedl se, co ho baví. Ami měl trochu keců, protože Jára nebyl zpočátku uvolněný, ale pak to pěkně zvládli i v klusu ...


opět náš cirgusák Ami


... pravda, s poněkud zoufalým výrazem v očích jezdce, ale zvládli!


Velký Jára v klusu!


Kačka si chtěla zkusit taky cval, což jsem nechtěla s Baby riskovat. Proto přesedla na spolehlivého Fíka. Byl trochu problém, protože jak Kačka zjemnila své pobídky na Bejbince, nešlo to na Fíkovi, protože přeci jen je trochu tvrdší. Nakonec snad půl jízdárny lehce zacválali.


Kačka zkusila i Fíka


Koníky jsme na louce odsedlali a ti byli rádi, že mají od nás pokoj. Bejby si asi dala na oslavu nějakou štamperličku a takhle dopadla :-))) (To se jen podařilo zachytit její vstávání po blaženém vyválení, takovou fotku jsem ještě ve sbírce neměla.)


poslední tažení? ne to jen vstává


Koníci dostali nějaké mňamky za odměnu, že to s námi vydrželi a my jsme si dali gulášek, kafíčko a buchty, prostě jsme se přežr....Důležité je, že ač asi byli naši svěřenci v šoku z tolika pohybu, že zůstali spokojení, nikdo ani čtyř ani dvou nožci nebyli zraněni. Naše návštěva byla snad trochu šťastná nejen z povození se na koních, ale i z procházky s pejsky, z blbnutí s nimi - zvláště Zoráček byl "vytížen" - je to mazlivá vtěrka, která dokáže přízně návštěv pěkně zneužít (nechají si vlézt pomalu do taliřů, že?!) Bohužel inkriminované foto se nepovedlo zkopírovat do článku - najdete ho v galerii obrázků 2010.


Díky našim kamarádům z Plzně a našemu zvěřinci globálně za super víkend!


 


 

Já to říkám pořád--ještě vám budou koně chybět co do počtu......

Tak zas jsme tu strávili pěknou chvilku počteníčkem :-) Mamina nemohla smíchy ani číst. Móóóc se nám všem líbilo. Byl to super víkend i to počasí se vyvedlo. Moc Vám za všechno děkujiem. Máme Vás moc rádi.

Tak to byl parádní víkend s Plzeňáky u Sviňáků :-))). Všem to na koníkách moc sluší. Hlavně Kačenka s Bejbou jsou hezká dvojka :-) Vožralá Bejba je taky dost dobrá...:-))) Mrzí mě, že jsem tam nemohla být, ale snad jindy se to povede. Děkujeme za hezký a rychle sepsaný článeček!

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se