« Úvod | Až se vše usadí... »

Vánoční svezení


vánoční zátiší


vánoční zátiší - ještě jsem mělo ozdobit Jarka


Protože naše dětičky přijedou letos až na slavení Silvestra, měli jsme Vánoce plně pro sebe. Napadlo mě tedy něco udělat pro ostatní lidičky a jejich ratolesti. Vyrobila jsem plakáty a ty týden před Vánocemi dala na vývěsky na návsi a u místního obchůdku, kde je i mateřská školka. Organizaci akce provázela spousta obav. Obava, že přijde málo dětí nebo taky nikdo. Obava, že přijde moc dětí a s dvěma koníky to nezvládnem. Obava, že bude hnusně - vichr, déšť a podobné rozmary letošního počasí... Nakonec se obavy nenaplnily a vše klaplo na výbornou. Tedy podrobněji níže.


mlha na štědrý den


obrněnci ve vánoční mlze


Ráno jsem nechala koně zavřené v boxu, abych je horkou vodou trochu umyla - ušmudlané čuminy, fleky na naší bělce, jak si lehá do ho... a něco podobného na Fíčkovo ocasu, který s blonďatou kšticí neměl vůbec nic společného. Asi v 8:30 jsem je již proschlé vypustila ven. Po 5 minutách začalo pršet. Normálně to nedělám, ale jelikož jsem si říkala, že to třeba do odpoledne přestane a akce proběhne, dala jsem jim deky, abych jim pak sedla necpala na mokrá záda. Deky máme Bejbinky a po Adíkovi. Z důvodu velikostí ořů jsem to musela posunout - Fík měl Bejby a Bejba Adíkovu deku a stejně oba vypadali, jako by to brnění měli po velkém bráchovi.


Fíkův vánoční ocas


to mu to sluší


Měli jsem již přihlášeno asi 13 dětí, tak jsme se modlili (a to doslova, i když to neumíme), aby přestalo pršet a vydrželo to ty 2 hodinky, co potřebujeme být venku. Vyšlo to. Po 13. hodině jsme koně ještě jednou přečistili a rozčesali hřívy, osedlali a šli je "vyzkoušet" do kruhovky. Pak jsem je vánočně vyzdobila. Vůbec jsem netušila, že ty zlaté lamety barví. Za chvíli jsem měla ruce jak při žloutence a to samé bylo na koňských obličejích. Fíkovi lametky přes jeho bujnou čupřinu nevadili, ale Bejbce lezly stále do očí, tak jsem jí nakonec udělala uzel a vypadala jak indická tanečnice.


Verunka Průchů


sousedovic Verunka si i zaklusala


dvouletá s mamčou


dvouletá mrňata byla také spokojená


V půl druhé přišla na výpomoc Míša. Asi půl hoďky tedy jezdila ona na Baby a Jarek na Fíkovi. Zkoušeli i klusat. Docela to ale klouzalo. Po druhé hodině se začli trousit první zájemci o svezení. Nevím přesně, ale celkově přišlo asi 12 dětiček přibližně ve věku od 2 do 9 let. Větší jezdili samostatně, ti menší s rodičem a pak dokonce i dospěláci - mámy, tety - samostatně.


Průchovic rodinka


kromě maminky - celá Průchovic rodinka na koních


Míša vodičem


i dospěláci se vozili


veselá a odvážná maminka


Koníci byli úžasní, žádné záludnosti nevymýšleli. Jen občas, když se minávali, tak na sebe hodili šklebáka. Aby se tolik při kroužení v ohradě nenudili, zpestřovali jsme jim to samozřejmě nejen změnou směru a překračováním kavalet, ale i podáním odměny v podobě donesených jablek a mrkví. Takto jsme "doplňovali palivo" po každém jezdci a koníkům se tato činnost evidentně líbila ze všeho nejvíc a projevovali to nechutí "tankovací místo" opustit. Jedna maminka a nejstarší slečna Verunka si i na Bejbince zkusili zaklusat. Nikdo nespadl a ořové si vysloužili 2 koše jablek a mrkviček a igelitku ovsa. Ten my ale nekrmíme, tak ho asi dostane sousedka pro kozičky. Myslíme si, že všichni byli spokojení a že třeba podobná akce bude na jaře nebo na den dětí.


účastníci zájezdu


šťastní a veselí "účastníci zájezdu" u "tankovacího" místa


sousedovic Anička


sousedovic Anička Boubelíků


Za zmínku stojí hláška jednoho asi 4 nebo 5 letého chlapečka. Na dotaz, jak se mu to líbí, odpověděl, že moc, že je to jako jízda na off-roadu. S tím pak tedy souvisel i termín "doplňování paliva".


Pan Průcha vytrvale fotil, tak až budou k mání fota od něj, vybraná doplním samostatně.

Zdravím, moc vám fandím a obdivuji vaši aktivitu. Ještě jednou, přeji hodně zdraví a štěstí pro vás i vaši zvířenu v novém roce 2011. Vendy a spol.

Zdravím aktivní lidi.Co vy si Šustkovi ještě nevymyslíte.....Je to hezké co jste udělali a děti mají z toho vánoční zážitek.Jen tak dále a at se vše daří v novém roce.

Ahojky ke 4 borovicím. Moooooooooooooc Vás zdravím. Stále chodím na Tvůj web a čtu článečky - obdivuju, že stále píšeš. já jsem lempl - už kdovíjakou dobu se chystám stvořit blog či stránky, ale nejsem schopná....Ráda bych Tobě, Tvojí rodině a všem Tvým zvířátkům popřála do roku 2011 pevné zdraví a jen samá splněná přání. Snad se zase potkáme na nějakém kurzu s Vaškem - pokud to bude možné už na koni. :-)))

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se