« Úvod | Až se vše usadí... »

Fyzioterapie je i pro koně!

aneb Máme celou sezonu co dělat...

Konečně jsem se odhodlala pozvat do naší stáje někoho, kdo by pomohl koníkům i nám lépe snášet zátěž při práci i zábavě - fyzioterapeuta. Výběr padl na mladou paní Katku (která není přímo fyzioterapeut, ale má dostatek teoretických vědomostí a mooooc praktických zkušeností!), která se o Fíčkovo blaho starala již u bývalé majitelky. Tato mohla svou velkou lásku k Fíkovi prokázat při jeho prodeji hlavně tím, že nám o jeho problémech a hlavně o nutnosti speciálního cvičení a práce říct. Bohužel, nevím z jakého důvodu se toto nestalo. Kdyby ano, již mohl být za celou zimu cvičení pěkně zgymnastikovaný a teď jsme už mohli normálně jezdit. Nu což, jdeme do toho!


páteř nahoru


20.dubna 2011 k nám někdy kolem desáté za velice teplého počasí dorazila Káťa s dvěma kamarádkami, které právě fotili, což bylo dobře. Já na to čas neměla. Hned jsme se na koníky vrhli. První byl na řadě Fíček flíček. Má zablokované 2-3 bederní obratle, tedy svalstvo kolem zatuhlé a to mu právě nedovoluje řádně zvedat zadní nohy, ohýbat se laterálně a vůbec se celkově uvolnit. Vysvětlování tedy začalo masáží - nutnost rozmasírovat ty boule. Musím říct, že to není nic lehkého, zvlášť, když je Fíček tak dobře živený a musí se ty tuky pořadně promáčknout, aby se prsty dostaly až ke kýženým svalům. Dále se pokračovalo s ohýbáním hlavy a celého krku k lopatce, ohýbání hlavy k zemi mezi přední nohy a procvičením, protažením páteře do třech směrů - nahoru/dolů, stranové a předozadní.


uvolňování ocasu


Právě u toho předozadního se začíná uvolněním ocasu a následným tahem ve správném úhlu dozadu - páteř se protáhne. Pak následuje buď tlak na ocas směrem vpřed a nebo na sedací kosti. To se páteř zase smrskne. Uvolnění jednotlivých poloh musí být pomalé, tak jako např. u lidského stretchingu.


protažení páteře


Pak se pracovalo s nožkami - protahování vpřed, vzad, provádění speciálních stabilizačních krouživých pohybů a uvolňování lopatky. Něco, jako např. prvotní vyhmátnutí bolestivých míst, nebo protažení zadních nohou, se Fíkovi moc nezamlouvalo, ale jinak reagoval pěkně a zjistil, že mu to neublíží, ba naopak. Jarek (ač byl po noční směně!) i já jsme se snažili bedlivě naslouchat a vše si vyzkoušet pod Katčiným dohledem.


ohnutí Fíka - jupí!


Našeho blonďatého zrzounka jsme pak vodili přes různě postavené kavalety, otáčeli ho kolem jeho těla, chodili slalom. Postupně se za tu asi půlhodinku tak rozhýbal a uvolnil, že bylo možné u něho spatřit již viditelné ohnutí na kruhu, což předtím bylo prakticky nemožné. Proto dřív chodil jako prkýnko a rozčiloval se, když jsem ho chtěla vodítkem či otěží ohnout. Prostě to nemohl udělat, i kdyby chtěl. Hurá a díky Katce to najednou šlo a to i pod zátěží - to jako podemnou a měla jsem z toho velkou radost. Je také vidět, jak začal snižovat hlavu (na gumovém šambonu), dřív chodil s hlavou v oblacích...


hlava dolů


Další možná cvičení jsou chození do kopce v terénu - haha, to tu fakt tedy nemáme. Máme jen malý kopeček navršený z vybagrované hlíny z kruhovky. Takže tady pěkně v kroku lonžujeme a později přidáme i kavaletky do tohoto našeho "terénu" :-)))


zamyšlení nad zádami Baby


Následně se dostalo na Bejbinku. Ta je chudák taky pěkně dorasená. Má špatná skoro celá záda - proto ta nechuť do cvalu apod. Takže její záda se masírují od kohoutku až do beder. Výhodou je, že tady jemněji, neb tam žádný tuk není :-). Do kruhu se ohýbá výborně, takže stačí "jen" k posílení zádového svalstva cvik nahoru/dolů a předozadní. Má i blokovaný pohyb lopatek, takže zde musíme víc cvičit tlak na loket, tím se uvolní lopatka a následně se "obmasírovává"


lopatka chce uvolnit


U Baby je nutné především řádně nasvalit záda. K tomu, po všech cvicích a masáži, dostává cca 20 minut klusu na gumovém šambonu. Jelikož nosí hlavičku pěkně dole, snad se to vše brzy zlepší. Také záď, kterou měla u nás u Rokycan díky úžasným zalesněným kopcům pěkně kulaťoučkou, má teď také uvolněnou - pohublou. Kde vzít ty kopce? No zase alespoň ten náš mrňavý poslouží. A až se nasvalí záda, začneme v kruhovce pracovat na rychlých přechodech (krok, klus, cval a různě střídat) - tím se prý ta prdelka zase osvalí.


masáž zad


Po asi dvou hodinách vysvětlování a zkoušení cvičení jsme si sedli na chvilku ke kafíčku a já jsem si musela všechny postupy zapsat, než nám to přejde pod kůži, abychom něco nezvorali.


No a také další nutnou investicí byla koupě jakéhosi obřišku (z druhé ruky), který jsme upravili a bude sloužit k upnutí šambonu. Také pro pohodlí zad jsme pro ni koupili podsedlovku z paměťové pěny, kterou Fík už má od prosince. Jo a zapomněla bych na doplňky stravy od Orlingu - tekutý biosol a pak práškový gelapony - vše na celý pohybový aparát!


Chci i touto cestou moc poděkovat Katce, která i přes své vytížení vážila asi 70 km cestu k nám, aby našim svěřencům pomohla k lepšímu bytí. Její kamarádky udělali asi 50 fotek, které jsou všechny k vidění zde http://farmamefisto.rajce.idnes.cz/U_Ficka/

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se