« Úvod | Až se vše usadí... »

Prubování Salungy


Protože si  naše další koňská kamarádka prodala svého koníka Codýska (prostě je to na pohyb náročnější koníček, i když jinak zlatíčko), tak shání nějakého nového, co by byl penem/paní učitelkou nejen pro její vnoučky, ale především extra pohodovým koníkem na lesní vyjížďky. V jednom inzerátu s A1/1 kobylkou ustájenou asi 30 km od nás stálo, jaká je nelekavá, klidná, ovladatelná i pro začátečnky, byla jsem Ivetkou požádána, zda bych se na ní nezajela podívat. Docela mě potěšilo, že má Ivet ke mě takovou důvěru. Zároveň jsem z toho "úkolu" byla pěkně nervní. Je to snad mnohem větší odpovědnost vybírat koníka pro někoho jiného - doporučit/nedoporučit - aby si nakonec vyhovovali oni dva atd.  Domluvili jsme se tedy s majitelkou a ve středu odpoledne jsme za kobylkou vyrazili.


Salunga


Jmenuje se Salunga a má překrásný půlměsíc na čele a v něm dva víry. Již ty mi byly povědomé - naše Baby má zrovna takové... Kobylka byla drobná, moc pěkná a závislá na své paničce. Koukala za ní zoufale, když odešla pro sedlo.


Salunga - obrat


Nejdříve jsem si Salušku vyzkoušela na volno v kruhovce, prohmatala záda, nohy. Vše se zdá být v pořádku až na hodně vystouplý kohoutek a přestavěnou záď (chytrá slova od naší Katky fyzio.. - Baby to má po hříběti také). Tyto kobylky si jsou nějak podobné, ne? Ne úplně. Saluška určitě není takové lekavé třeštidlo, jako bývala Bejbka. Zkoušela jsem s ní chodit, ohýbat jí - docela v pohodě. Couvání bylo, pokud bylo, poněkud vzpurnější, tvrdé. Pak jsem zkusila klus - začala to se mnou po kruhovce krosit, nedala se udržet na stěně, bočila. Já se jí nedivím, když měla na hřbetě cízí starou bábu :-))


Salunga - pokus o couvání


Chvíli jsem si s ní "hrála". Konečné zjištění bylo, že tak po dvou měsících trpělivé práce by mohla začít chodit na volné otěži, poddávat se tlakům a být pěkně uvolněná. Už v té chvíli jsem si myslela, že to nebude Ivet chtít, že to právě není to, co hledá. Měla jsem pravdu a zcela úplně to chápu. Zvlášť když vím, podle Bejbinky, co to obnáší za práci.


Salunga - krok


Snad se dnes pro Ivet rýsuje další možnost. Nechci to zakřiknout, nechám to osudu. Jen popřeji Salušce, aby našla hodné majitele a Ivce, aby našla vysněného koníčka a byli spolu rádi.


No a také se musím bez mučení přiznat, že nakonec jsem za tuto akci byla ráda já i Jarek. I on se utvrdil v tom, že už taky o koních něco ví a dost věcí pozná. Já jsem byla šťastná, že jsem mohla pomoct Ivce, i když to nevyšlo. A také jsem se trochu utvrdila v tom, že už konečně pár věcem kolem koní začínám rozumět a že každá zkušenost mě amatéra i mé okolí může obohatit.

Jojo, nejen Bejba má dva víry ne čele, vaši dva koně mají čelní víry čtyři :-)))

A já ti za to moc děkuji.Myslím bych si na to nemohla zavolat povolanější osobu.A to myslím vážně.Tak jsi mi to vše popsala ,jak bych tam sama byla-možná snad ještě líp. Nový koníček už se narýsoval a už běhá u nás na dvorečku.Však pár dní a uvidíš ji na vlastní oka.:-))

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se