« Úvod | Až se vše usadí... »

Střípky z naší mini dovolené I.

aneb Směr BZENEC

Tak jsme zase jednou využili (zneužili :-)))) ) ochoty naší Verči věnovat svou dovolenou hlídání naší zvěře. Byla u nás celý týden střídavě i se svým přítelem, mj. super rybářem, Petrem. Na přivítanou jsme cosi ugrilovali a v pondělí ráno se vydali na první část naší cesty - na jižní Moravu. Po téměř čtyřhodinovém sezení u naší nové paní doktorky , nejen veterinářky Simonky, kousek u Brna (http://www.trojskykun.com/) , jsme konečně o pozdním odpoledni dorazili do kýženého cíle - Bzence, městečka vinic, sklepů, vína a dobrých lidiček. Především tedy našich kamarádů přes koníky - Ivetka a Kája a jejich zvěřinec (2 koně, 3 mini koně, 2 psi, 2 koti). Nejdříve samozřejmě došlo na zvířátka. Byli jsme moc zvědaví na toho bujného hřebce Vikiho - měsíční hříbátko mini koníka, dále na novou haflingerskou kobylku Katy a samozřejmě ostatní osazenstvo "Ranče pro radost". 


setkání s Vikim Viky


Mrňousek byl nejméně ostýchavý a hned k nám přišel. Nejraději má drbání na prdýlce, a tak se k nám takto stále natáčel.


měsíční hřebeček s maminkou a tetou


s maminkou Lazy a roční "tetou" Twisty


rošťák se vede do výběhu


Prcek je rošťák, tak se musí vodit na vodítku, aby nezdrhl...


Je neskutečné jak "velké" jsou mini nozdry a mini kopýtka a vůbec všechno mini. Je to takový koníček do obýváku :-)) Jmenovaní dvounožci nám připravili skvělý program. Hned večer se opět grilovalo perfektně naložené vepřové a ještě medově naložená křidýlka - úžasná mňamka. Něco málo vínka se samozřejmě také ochutnalo, a to přímo ze sklepa pánů domácích - Kája je bzenecký rodák a samozřejmě tedy i pravý vinař!


Váňův sklep zvenku


sklep pana Váni zpředu - vše vymaloval Kája


Mj. se zajímá o historii, geologii a vše možné. To jsme s vděkem museli přijmout a ohodnotit druhý den, kdy jsme vyšli asi na skoro čtyřhodinovou vycházku do vinic a města. Po cestě jsme se dozvěděli mnoho pro nás docela exotických a zajímavých informací např. o způsobech pěstování vinné révy, jejím zpracování do podoby lahodného moku, o útrapách vinařů, s kterými se musí potýkat, o geologickém původů místní úrodné půdy, tzv. spraše, v které se nacházejí pruhy usazenin s prehistorickými mušličkami, o pohnuté historii v době konce 2. sv. války apod.


jedna z velkých vinic v Bzenci


Jak jsem již psala, Kája coby Bzenečák má všude své známé. Díky tomu a dobroty některých vinařů jsme se mj. mohli podívat asi do největšího místního sklepa, který se táhne z pod zámku pod celým zámeckým parkem. To bylo chlastu!


sklep pod zámkem Bzenec


Sudy, lahve - pečlivě vyskládané v řadách nebo v klecích. Jarek při vstupu prohlásil: "Tak tady dávám ruce do kapes a pískám a batoh jsem nechal venku!" :-)) Zastavili jsme se v místní Sokolovně na pivko a pokračovali v exkurzi - opět se nám poštěstilo a mohli jsme se podívat do ručně kopaného sklepa


kopaný sklepasi 28 m pod zemí...


- klenby drží jen tak bez výztuže, tak je spraš zhutnělá tisíciletími. Mezi sklepy (vlastně nad nimi) a vinicemi má krajinka svůj zajímavý ráz - přímo ze země trčí komíny - větrací otvory sklepů.


Váňův sklep shora


Kája ukazuje: "Tam dole v těhle místech budeme večer ochutnávat..."


Na oběd jsme měli místní rodinnou specialitku - bramborovou máčku (takové jakoby kyselo, či jak to nazvat). Byla to taková dobrůtka, že jsem si ji dala i na véču. K večeru z nedaleka přijela slečna s westernovým sedlem na prodej. Bylo určeno právě pro novou kobylku Katy, neb sedlo po Codýskovi ji nesedělo. Po pečlivém zkoumání ze všech stran a nakonec i vyzkoušení v provozu se Katy dočkala nového sedla.


zkouška nového sedla pro Katy


Ivetka a já jsme pak ještě zavedli minisky domů a vše nakrmili. Chlapi už asi hoďku před námi šli dělat předvoj do sklepa pana Váni - bodrého vinařského vypravěče. S Ivkou jsme přišli, když pánové právě končili s ochutnávkou bílého. My jsme raději rovnou skočili na červené. No, takže kluci měli poněkud "náskok" v červenosti vlastních líček :-))) Ani nevím, kolik odrůd a ročníků jsme ochutnali. Snažila jsem sa zapamatovat, které nám chutnali nejvíc, abychom si pak nějaké lahvinky odvezli domů.


Váňův sklep uvnitř


u pana Váni ve sklepu nám chutnalo...


Velice nás svým pozdějším příchodem a povídáním pobavil i Váňa mladší. To se ale nedá psát, to se musí slyšet :-)))


Ráno jsme byli naprosto O.K., takže jsme posnídali, rozloučili se se zvířátky (s Kájou už večer, neb brzy ráno šel do práce) a Ivetkou a chutě vyrazili na další cestu (viz následující článek)

To Hanka s těmi poníky pohnojila, co? :-))) No a mě dalo hrozně práce, abych správně napsala "bramborová máčka" a na omáčka či polévka, jak jste nám tloukli do hlavy a pochvala žádná. Já ty Bzenečáky brala podle nás, tj. Sviňáky, haha...tož sorry :-)

nejsou to poníci-jsou to minikoně

Tak jste se měli super,poníci jsou užasný opravdu jako pejsci.

Máme radost,že se vám u nás líbilo.Jen taková malá poznámečka-nejsme Bzenečáci,ale Bzenčani :-) To je jak v té písničce-Bzenčan má mrkvičku,petržel,ředkvičku-tragač před sebů,mele prdelů až k Hradišťu....... Znáš? Příště naučíme.

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se