« Úvod | Až se vše usadí... »

2 v 1

aneb Fíkovy záhady

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nevíte něco o prvním majiteli Fíka...Jednoho jsme vlastnili (narodil se u nás) :) a teď pátrám po jeho osudu...Markéta


Tímto komentářem z 15.7.2011 u článku „FÍK“ se odstartovala rychlá výměna několika zajímavých mailů, jejichž útržky si dovolím zde zveřejnit, protože to se převyprávět prostě nedá. Skoro měsíc jsem čekala na další vývoj a teď se dlouho rozmýšlela - zveřejnit, nezveřejnit??? Zlý úmysl rozhodně nemám a tak jsem se rozhodla pro to první...


 


Pozitivní zjištění z celé té anabáze je především to, že už víme, proč je Fíček takový tlusťoch. Bodejť by ne, když je 2 v 1 – on má totiž, po důkladném prozkoumání, na hřbetě výžeh dvou registračních čísel  a obě jsou navíc, dle vyjádření Ústřední evidence koní ve Slatiňanech, tzv. živá, tzn. že by měl kůň Fík s jedním číslem existovat u nás a s druhým někde poblíž Domažlic. Oba Fíky ale máme my... :-)))))


 pětidenní Fíček


pětidenní Fíček


 


Maily tedy uvádím chronologicky za sebou, jen upřesním „kdo je kdo“


Markéta = dcera chovatele Fíka a majitele jeho rodičů, někde na Domažlicku


Andrea = majitelka Fíka před Hankou


Hanka = majitelka Fíka před námi


Katka = Fíčkova „rehabilitační opatrovnice“ u Hanky i u nás


 


 


16.7.14:04 pro Markétu


Ahoj Markéto,


my jsme koupili Fíka od Hany od Strakonic a ona ho koupila od Andrey od Č. Budějovic a ta snad ho měla od pána, u kterého se narodil, ale o něm žádné informace nemám, bohužel. Ráda bych znala jeho původ, pokud myslíš, že by mohl být od vás, dej vědět. A ty ho podle znaků nepoznáš? Nemáš nějakou fotku?


Iva


 


16.7.  19:21 od Markéty


Ahoj Ivo, 


tvůj email mně moc potěšil, teda spíš celou naší rodinu :-) včera večer jsem zkoukla jen pár fotek, takže jsem si nebyla moc jistá, a navíc mně zmátlo datum narození. Dneska ráno se ale k vašemu webu seběhla celá rodina a s radostí jsme poznali, že je to na 100% Fíček:-) Dnešní odpoledne jsem strávila prohledáváním fotek, abych ti mohla nějaké pěkné poslat.


Předem tedy musím na pravou míru uvést Fíkovo datum narození, ve skutečnosti je o rok starší. Narodil se tedy 4.4.1999 na naší "farmě" poblíž Domažlic jednim z našich prvních koníků. Matka Famosa 1- říkali jsme jí Linda  http://www.aschk.cz/hafling/pk/pk_display_hf.php?id=77048  původem ze Slovinska už u nás bohužel není (uhynula). Zato máme Fíkovo taťku Alex - říkáme mu Ferda http://www.aschk.cz/hafling/pk/pk_display_hf.php?id=121201&plem=hf Teď už je z něj valášek, ale dřív to byl tak trošku divoch. Posílám ti nějaké fotky Fíka i jeho rodičů, snažila jsem se vybrat nějaké "použitelné"


Kdyby tě zajímalo ještě něco víc, tak se klidně ozvi. My jsme moc rádi, že se Fíček dostal do dobrých rukou a má se u vás jako v bavlnce


  


16.7. 20:44 pro Markétu


Tedy!!! To je super! To víš, že bych o něm ráda věděla něco víc, protože, bylo mi to vždy divné, že nikdo nevěděl o jeho původu nic a když ho nechávala majitelka před námi znovu zaregistrovat, zjistili, že má vypálené ještě jedno číslo. Všechno se mi zdálo fakt divné. Ráda bych věděla, jak vyrůstal, od kdy pracuje, proč má tak zničená záda. Ta majitelka Andrea se prý zmínila, že snad tahal v lese??? Mám moc otázek. Jestli je to opravdu fakt, tak bych mu mohla konečně udělat cedulku na box... :-)))


 


16.7. 21:21 od Markéty


V lese???? U nás haflingové v lese netahají Fíka jsme začali zaučovat cca ve 3 letech a potom od 4 jezdil s Ferdou v zápřahu ve voze, ale v lese nikdy. Jezdil hlavně pod sedlem. Se ségrou jsme se na něm učily jezdit. A myslíš, že bys nějak zjistila to vypálené číslo? Od nás odcházel s 21/509 a hlavně zdravej. Tak nevím, jak s ním kdo zacházel. Vyrůstal zároveň s kobylkou, která se narodila jeden den před ním, chodili spolu na pastvu, taková nerozlučná dvojka.


 Fík s mámou na pastvě


Fíček s maminkou Famosou alias Lindou


 


16.7.22:47 pro Markétu


Tak jsem tu teď pečlivě zkoumala každé zaoblení, víry bohužel nevidím moc dobře, ale zdá se, že ten srpeček u pravého oka, zaoblení u levého oka, tvar šňupky a snad jsem viděla na některé fotce i ty flíčky nad nosem. Asi je to opravdu Fíček. To je neuvěřitelné. Prosím a kde měl to původní číslo vypálené a kam od vás šel? K  Andree ?. Protože Hana ho prý měla asi od 5 let a v 6 ho kastrovala.


Prosím, napiš, co nejvíc si pamatuješ nebo někdo jiný z rodiny. Jeho minulost nás fakt moc zajímá. Pak může člověk líp podchytit chování, které si vždy z každé "štace" koník přinese. Díky moc!!! Já bych pak něco sestavila i s fotečkama a dala k nám na blog, pokud by to nevadilo vám. Bylo by to moc fajn a rádi uvítáme i vás někdy na návštěvu...


 


17.7. 7:32 od Markéty


Dobré ránko
na té poslední fotce, jak kouká hlava z boxu, je Ferda, teď jsem to ve stáji zkoumala. Pošlu ještě nějaké fotky, teď ale musím jít svážet seno, včera jsme to slisovali, tak aby koníkům nezmoklo. M.


 


Fík s tátou v tahu


Fíček  s tatínkem Alexem alias Ferdou v zápřahu                                                                                                                                                                                                         (dle nezávislých pozorovatelů vypadá na fotce jako hodně velký mlaďoch - ještě hříbátkový - přesně jako Amigo, kterého jsme přivezli v 1,5 roce)


19.7. 8:09 pro Markétu


Ahoj Markéto,


tak hned po návratu ze služebky jsem se netrpělivá vrhla k PC, zda jsi něco napsala o tom jak Fíček u Vás rostl, jaký byl tahoun, jaký pod sedlem a vůbec a hlavně kdy kam a komu od vás šel. To mě fakt zajímá nejvíc, jak to, že neměl s sebou papíry?? To je nějaké divné, ráda bych tomu přišla na kloub.


Níže Ti přeposílám psaní od předešlé majitelky. Číslo odpovídá, ta údajná asi trojka bude nejspíš pětka... Máme Fíčka, hurá, je to on!


Zatím pa a těším se na další informace.


Iva


 


From: hanka Kotálová


Sent: Monday, July 18, 2011 10:29 PM


To: IvaaJarek


Subject: Re: Fík


 


Ahoj Ivo,


Fíčka jsme kupovali od Andrey v lednu 2006, měl dlouhatánskou srst, částečně na některých místech olepenou, dostali jsme k němu očkovací průkaz s tím, že registrovaný není. Takže v dubnu jsme šli na svod, byl ještě hřebec, pan komisař místo oholil a pak dostal Fík výžeh. Jaké pak bylo překvapení , když jednou na sluníčku v červenci, když už byl vylínaný, jsme objevili,že vedle nového výžehu- tedy spíše pod ním, je nějaké číslo, takové menší, než to nové, nahoře tuším 21 a dole něco s trojkou, nejde to zrovna moc přečíst, luštila jsem to snad stokrát, musíš si ho správně nastavit na sluníčku, pak je vidět. Nebo ho tam oholit. Pak by to snad přečíst šlo. Ale když jsem se Andrey ptala, kde se tam vzalo, tak se mi už neozvala. Tak nevím, víte víc vy? Napiš!!! Jsem zvědavá.


Koukám na vaše stránky, musí být fajn , být vaším zvířetem, pozdravuj doma Hanka


 


19.7. 18:04 pro Hanku


Tak jsem moc zvědavá, co se ještě dozvím, čekám, co mi Markéta – dcera od chovatele u Domažlic, kde se Fíček narodil, napíše. Ozvala se mi sama, našla si ho na našem blogu :-))). Prosila jsem jí o co nejpodrobnější věci – pak to dám na blog. To číslo by odpovídalo – ta tebou rozluštěná trojka je asi pětka a 21 sedí a když koukneš na fotky, tak podle znaků na hlavě je to prostě Fík. Linda (papírově Famosa I)je máma, Ferda (papírově Alex) je jeho táta...  takže chodil s ním v zápřahu a byl asi kovaný a ta srst vypadala již tehdy divně.


 


19.7. od Hanky


Andrea říkala, že ho má od jeho tří let nebo tří a půl, já ho koupila od ní v pěti letech, tedy to sedí. Měla ho rok a půl, než jsem ho koupila já. Je to jako krimi příběh, že? Proč ho neodhlásil? Mám více otázek, než odpovědí. Nechápu, proč ho neodhlásil. Rodiče Fíka nemají papíry nebo jsou s PP aspoň jeden?


Tedy, Ivo, ty asi vytahuješ nějakého kostlivce ze skříně... nebo že by Ti lidé byli prostě jen tak ledabylí a nedbalí?


Já myslím, že se víc už nedozvím, snažila jsem se u Andrei dost dlouho, a moc mluvit nechtěla, víc nevím. Tak uvidíme, na co přijdeš ty. Jen zajímavost, byl sice vždycky klidný, ale jakmile viděl někoho s lopatou pracovat poblíž něj, tak si sedal hrůzou na zadek, říkala mi to jednak paní, u níž jsme měli Fíka první půlrok, pak i Nehlsovi z Cihelny, kde byl čtyři roky, i Katka Pultrová, kde byl na krátkodobé rehabilitaci. Tři lidé nezávisle na sobě se tedy domnívají, že ho někdo tou lopatou vzal (tloukl?) H


 


19.7. pro Hanku


No, vždyť jsem hned říkala, že má reakce na ruce a nářadí hned od začátku a ty jsi mi říkala, že až si na nás zvykne, že to bude dobrý. Je to lepší, ale obavy má pořád a jeho důvěra se získává velice pomalu a postupně.


 


 


20.7.    7:54 pro Katku


K té záhadě – máme definitivně potvrzeno, že máme „dva v jednom“ – Fík je 2x registrovaný, se dvěma čísly na zádech! A to původní také stále platí, protože ho ten chovatel od Domažlic při prodeji, nebo co to bylo za transakci, neodhlásil. Alespoň mám konečně Fíkův původ – otec i matka byli zapsáni v PK haflingů. Další záhadou je, že po včerejším rozhovoru se Slatiňany jsem se znovu šla podívat na ALEXe (tátu), na kterého jsem před tím koukala a najednou ta stránka byla vymazána (obsah). Podle všeho měla Fíka hned od chovatele asi od 3,5 roku Andrea a pak už Hanka. Asi od 3 let tahal s tátou povozy, tak jestli mu ta záda zkur... tam, nebo až pod sedlem ? Jsem zvědavá jestli se ještě něco dozvím. Markéta od chovatele se sama o Fíka přihlásila, že ho našla na blogu, ale teď, když jsem začala dál vyzvídat se zase nějak odmlčela...


Ani Andrea, která v zimě slibovala, jak se přijede, až bude teplo, na Fíčka podívat, neb ob jednu vesnici má dědu, se už neozvala.


Ty lidi mě tak ser... Člověk chce pro Fíčka to nejlepší a když bych víc věděla z minulosti, příčiny, tak se přeci i snáz odstraňují následky, ne? Asi jsme z jiného těsta a nechápu to...


To jsou věci, co? :-)


 


24.7. od Katky


No koukám, že Fikus je opravdu unikum ve všech směrech:-)... Už si moc nepamatuji, jak to všechno probíhalo, když ho Hanka kupovala, ale byl to hřebčoun, ne moc ovladatelný, nic neuměl. Jestli se nepletu, že má nějaké zdravotní problémy, zjistila Hanka taky, až když ho koupila a začalo se s ním nějak dělat, tenkrát se to prostě přičítalo tomu, že se s nim nějak nešetrně tahalo. Myslím si, že problémy z následného ježdění původ nemají... Já osobně bych to šacovala na nějakou vrozenou disfunkci, která se prostě jen "doje...ala" tím zápřahem v době, kdy ještě nebyl fyzicky dodělaný. A když si pak s ním nikdo nedal práci a nedostal ho do vyhovujícího stavu, už se jen všechno hromadilo.


 


 


A to je konec pohádky, vážení. Od té doby se pranic nestalo a už asi nestane. Fíkuska ale máme stejně rádi!


 


P.S. Je pravděpodobné, že jsem některé "náhodne" čitatele tímto zveřejněním směsice pravd a dohadů asi parádně na..., ale já prostě nesnáším takově věci kolem živých tvorů, kteří se nemohou bránit... nedalo mi to spát a tak jsem vše svěřila svému deníčku :-) 


 


 


 


 


Ahojky všem,koukám že se nenudíte ani malilinko :) držím palce aby jste se toho o Fíkovi dozvěděli co možná nejvíc...

Jo,jo,souhlasím a paní Ivetou.U Vás je v těch nejlepších rukou.Navíc vůbec se nemusíš kvůli Fíčkovo strachu trápit - podívej se,co jsi dokázala s Babynkou,s Fíčkem to dokážete časem také.. ;-)

Ano-správně jsi to řekla-blog je naše kronika,náš deníček a máme to proto,aby jsme si tam zapisovali své pocity,at jsou to radosti či strasti.Ale toto je příběh....Víš co ale Ivi-nejhlavnější je to,že má Fíček zrovna vás a je mu ted fajn a je spokojený a máte ho rádi.

přidat komentář

Archiv

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se